Najveći broj investicija u energiju otpada na solarne elektrane. A energetski sektor već je duže vrijeme najaktivniji dio gospodarstva i prednjači u novim investicijama.
Tu su redom HEP, INA, ENNA Grupa i druge kompanije, a ukupne investicije bi tokom ove godine mogle iznositi i preko milijardu eura. Svi žele smanjiti trošak energije u poslovanju i biti što manje ovisni o drugima i pouzdati se u vlastite izvore.
Prednjači HEP grupa koja predviđa ulaganja u vrijednosti od 630 milijuna eura, a samo u gradnju novog bloka termoelektrane na Trešnjevci planira uložiti 140 milijuna eura.
Kada je riječ o obnovljivim izvorima energije planira se početak rada sunčanih elektrana Radosavci i Jambrek te dovršetak gradnje SE Črnkovci. a kreće izgradnja novih.
Glavna suradnja je sa Končarom, a uz nekoliko projekata sa HEP-om Končar planira dovršiti vjetroelektranu kod Sinja što je planirana investicija od 26 milijuna eura.
INA je pokrenula investiciju u riječku rafineriju u iznosu od 600 milijuna eura koje bi ove godine trebala biti dovršena dok se istraživanja za naftu i plin kreću od oko 100 milijuna eura.
Ina također planira i ulaganje u obnovljive izvore energije, a prije svega to je solarna elektrana u Sisku snage veće od 2600 megavata koja će biti jedna od najvećih u Hrvatskoj.
ENNA grupa koja je najveća privatna energetska kompanije planira u narednih 5 godina uložiti milijardu eura, a najviše u solarni biznis i geotermalnu energiju. Za skupljanje sredstava planiran je IPO, a koncesije već ima za istraživačka polja geotermalne energije u Sloveniji.
Manji ulagači planiraju također zelenu tranziciju i ulaganja između 200 i 500 milijuna eura, a to su redom JANAF,Slovenski PETROL, a čak 166 tvrtki je tražilo poticaje za ulaganje u solarne sustave i obnovljive izvore uz financiranje dijelom i iz vlastitih sredstava.